Бібліотека єднає людей

Програма художніх резиденцій спрямована на створення простору для художньої рефлексії і соціальної комунікації та виявлення потенціалу бібліотек.

 

Бібліотека єднає людей

Ужгород, Україна
17 Лютого – 23 Березня, 2020

Проєкт «Бібліотека єднає людей» мав на меті заохотити інноваційний розвиток бібліотек, стимулювати залучення громади до формування програми таких закладів, а також розкрити прихований потенціал бібліотек і розширити їхній вплив на соціальне життя міста. Проєкт передбачав міждисциплінарний підхід, щоб привнести до бібліотек нові теми, підштовхнути заклади до нових напрямків діяльності. Мета такої роботи – згуртування спільнот навколо бібліотек, більш цілісне бачення їхнього інституційного розвитку та можливостей міждисциплінарної співпраці з ними.

«Бібліотека єднає людей» це пілотний проєкт співпраці між бібліотекою та художниками, що використовує як інструмент творчі майстерні. Ми перевірили, як нові види діяльності вплинуть на переосмислення ролі бібліотек у соціальному житті міста та залучення аудиторії, і переконалися, що міждисциплінарна співпраця художників, бібліотекарів і містян є взаємовигідною і сприяє розвитку спільноти.

Проєкт запропонував нові методи комунікації, зокрема для дослідження суперечливих тем. Загалом його ідея – створити безпечний простір для обговорення таких тем у все ще обмеженому культурному контексті. Нам було важливо забезпечити простір для різних голосів і форм співпраці. Обираючи цільові групи, ми прагнули отримати різноманітність думок і методів. Нашими основними адресатами були бібліотекарі, художники, іноземні студенти та маргіналізовані групи

Проект реалізовувався в рамках програми Tandem Ukraine. Вона використовує метод навчання через співпрацю та підтримує соціальні зміни, втілені інструментами культури. Ця платформа дає можливість ініціаторам та ініціаторкам проєктів розвинути нові навички, спробувати інновативні практики та отримати доступ до професійних міжнародних мереж. Tandem пропонує простір для створення сталих партнерств, що зростають на спільних цінностях.

Організатори проекту «Бібліотека єднає людей»: Платформа міждисциплінарних практик Open Place (Київ, Україна), Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека (Ужгород, Україна), Studio of Young Artists’ Association (Будапешт, Угорщина).

Події в рамках резиденції

Воркшоп

Ужгород, Україна
17 – 24 Лютого, 2020

Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека

“Ваш текст тут” Тюнде Мезес (Tunde Mezes), Угорщина

Воркшоп не мав на меті змінювати порядок відвідування бібліотеки. Під час роботи учасники робили те саме, що зазвичай: читали, інтерпретували, робили нотатки, друкували та брали щось додому. Мета змінити відчуття самотності під час перебування в бібліотеці, шляхом спільної роботи, обговорень, інтерпретацій і активного залучення в процес.

Воркшоп працював з словами запозиченими з реклам, тегів, та інших часто вживаних фраз.  Учасники формували власні висловлювання з колекції приблизно 100 слів. Ці слова попередньо вирізані на лінолеумі перетворилися на рельєфні друкарські блоки. Рельєфний друк, вибраний як метод, дає можливість кожному надрукувати декілька варіантів особистого слогану на папері власноруч, і забрати з собою, в той час як один екземпляр залишається в бібліотеці, як тимчасова експозиція, що щоденно поповнюється.

Особисті гасла, що відтворювали  думки та почуття їх авторів, ставали предметом для обговорення під час роботи. Обмежена кількість слів, що використовувались відображала недосконалість нашого вираження будь-якою мовою, і давала можливість множинних інтерпретацій. Використання «наданих» слів також давало безпеку – “я можу сказати з ними що завгодно, це не мої слова”.

Воркшоп був адресований широкому колу учасників, і мав на меті створити безпечне місце, де кожен, незалежно від віку та статі чи будь-якого походження, міг провести час в колективі та поділитися думками.

Тюнде Мезес: Угорська, художниця, викладачка, учасниця багатьох персональних і групових виставок. Закінчила Академію мистецтв, Штутгарт, Німеччина, і Університет Мистецтв в Будапешті, Угорщина.

Воркшоп

Ужгород, Україна
02 – 10 Березня, 2020

Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека

“Втілити спонтанне, уявне” Данило Ковач, Україна

Мета воркшопу – втілити уявне за допомогою явного, методом спонтанного малювання: “малювати з закритими очима і з відкритим розумом” який свого часу активно розробляв, закарпатський художник-нонконформіст Павло Бедзір. Данило Ковач, запропонував переосмислити метод Павла Бедзіра, занурившись в природу хаосу, що народжується в уяві людини. Організувати, спільно з учасниками воркшопу, на полотні хаос через звільнення емоцій, а потім упорядкувати його в абстрактну композицію.

В загальному значенні, ціллю було домовитися і самоорганізуватися, та дати раду спільному творчому процесу.

Данило Ковач: Український художник. Закінчив художній коледж імені А. Ерделі в Ужгороді і Львівську національну академію мистецтв. Брав участь у багатьох персональних і групових виставках, переможець міжнародних і українських конкурсів, стипендіат програми Міністра Культури i Національної Спадщини Республіки Польща “Gaude Polonia”.

To realize of spontaneous, an imaginary

Воркшоп

Ужгород, Україна
16 – 23 Березня, 2020

Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека

“Крафтивізм” Марія Лук’янова і Антоніна Мельник, Україна

Художниці зверталися до ідеї, що текстильний виріб може стати маніфестом особистих переконань. Саме це закладається в поняття крафтивізму: назва методу походить від слів “craft” і “activism”, тобто це поєднання ремесла та активізму.

Під час робочої сесії художниці познайомили всіх зацікавлених з поняттям крафтівізму. Вони запропонували створити спільну текстильну книгу про стереотипи в одязі. Завданням воркшопу було не тільки і не стільки представити новий метод або навчити шити, але – створити неформальну атмосферу для відвертої розмови про булінг та гноблення, пов’язані з одягом. Художниці хотіли зібрати подібні історії й оформити їх у крафтивістське висловлювання. Учасниці та учасники активно долучалися до обміну історіями і спільних рефлексій. У воркшопі взяли участь не тільки ті, хто вміють шити. Учасниці допомагали одна одній, що сформувало в колективі відчуття довіри.

Марія Лук’янова  і Антоніна Мельник – швачки, художниці, феміністки, низові активістки. Антоніна народилася в Києві, Марія у Волзькому. Живуть і працюють в Києві, Україна. Основні медіа, з якими працюють Антоніна та Марія, – текстиль та одяг.

Textile Book

Публікація