Міро Шавалдер

Дослідницький проект щодо примусової праці під час Другої світової війни

Міро Шавалдер

Київ, Україна
01 – 30 Червня, 2019

Міро Шавалдер – художник, режисер. Навчався в F+F School for Art and Media Design в Цюріху та вивчав кіновиробництво в Academy of Fine Arts у Відні. У своїй роботі він досліджує методи візуалізації, документальні умовності та репрезентацію історії в її просторових вимірах. Його проекти були представлені на міжнародних бієнале, фестивалях та виставках.

Протягом резиденції Шавалдер з командою працював над дослідницьким проектом щодо примусової праці під час нацизму поряд з річкою Рейн на кордоні між Австрією та Швейцарією. В Києві він вивчав український погляд на примусову працю і те, як досвід примусової праці розповідається наступним поколінням.

Результатом дослідження, стала аудіопрогулянка Перетин кордону на заплавах річки Рейн (Веб-сайт лише німецькою мовою)

Події в рамках резиденції

27 червня прогулянка Колишні місця примусової праці в Києві (Нацистська окупація 1941-1943).

Під час прогулянки учасники відвідали три об’єкти, пов’язані з примусовою працею під час нацистської окупації (1941-1943 років) в Києві. Історикиня Тетяна Пастушенко розповіла про систему мобілізації та депортації людей до Німеччини після чого художник Міро Шавальдер розказав про умови примусової праці в Західній Австрії та сучасну політику пам’яті.

Першим місцем була Академія візуальних мистецтв та архітектури (вулиця Смирнова-Ласточкіна 20), де під час окупації знаходилося Німецьке бюро праці. Тут населення Києва повинно було регулярно реєструватися, і містян призначали працювати на німецьку військову економіку.

Наступною зупинкою було подвір’я, де раніше розташовувався транзитний табір (вулиця Січових Стрільців, 24). Звідти вимушенні робітники мали йти пішки до залізничного вокзалу, звідки їх депортували до німецького рейху.

Третім місцем була школа (вулиця Некрасівська, 4). З 1941 по 1943 рік будівля школи використовувалась рекрутинговою комісією щоб вербувати жінок, для роботи в домашніх господарствах та на фермах в Німеччині.

Екскурсія символічно завершилась пішою ходою до залізничного вокзалу, звідки примусових робітників депортували до Німеччини

Walk in the city

Резиденція Міро Шавалдер в Києві відбувалася в рамках програми співпраці CENTRAL & EAST EUROPE CALLING.

Партнером програми в Україні є платформа міждисциплінарних практик Відкритий Простір.