В центрі спільноти

В центрі спільноти — проект, ініційований платформою Відкритий Простір (Київ, Україна), Мелітопольським краєзнавчим музеєм (Мелітополь, Україна) і Музеєм сучасного мистецтва у Варшаві (Варшава, Польща). Мета проекту — розробка пропозицій щодо ефективної моделі соціально орієнтованої організації, яка могла б активізувати і трансформувати культурну сферу в Україні. Дослідники вивчають формування громадської пам’яті і роль невеликого музею у житті суспільства. Також проект досліджує зв’язки між розвитком культурних установ і розвитком суспільства.

Українські культурні заклади перебувають у тривалій кризі. Ця криза настільки глибока, що існування культурних інституцій і їх вплив на суспільство ледь помітні. Сьогодні, чверть століття після розпаду Радянського Союзу, Україна ще бореться за право формувати демократичну державу і громадянське суспільство. Багато українців вважають, що, насамперед, відсутність комунікації у сфері культури і нерозуміння цінності місця, де живеш, спричинили війну, що фактично відбувається на території України. Ця війна додатково відсуває успішну трансформацію держави. Таким чином, українцям надзвичайно важливо, попри складність політичної ситуації, переглянути політику в галузі культури та активізувати свої культурні установи.

Останніми десятиліттями у деяких країнах формується «нова музеологія», яка критикує окостенілі музейні практики і перенаправляє цілі інституцій з минулого на сьогодення і на розвиток суспільства. Ми хочемо спробувати реалізувати ці ідеї в українському культурному секторі.

Ми вважаємо, що глобальні позитивні зміни у суспільстві можливі тільки через безпосередній контакт з окремими його членами та спільнотами. Важливе залучення таких активістів до відкритого діалогу та спільних дій. У зв’язку з цим, вибір краєзнавчого музею як платформи для нашого проекту виглядає природним і обґрунтованим. З одного боку, локальні культурні установи, що посідають «найнижчий» щабель в ієрархії культурних інституцій, є найбільш маргіналізованими, недофінансованими і «скам’янілими». З іншого боку, вони за визначенням є культурною «першою інстанцією» для громадян, місцями вільного доступу, які опинилися у забутті через історичні обставини. Таким чином, мета і завдання нашого проекту полягають у поверненні таких установ на культурну та соціальну карти міст і селищ. Ми прагнемо дати таким закладам інструменти для ефективного розвитку і хочемо, щоб вони усвідомили свою місію у суспільстві.

Події в рамках проекту:

Лекція
Лейла Ібрагімова
Мелітопольський краєзнавчий музей
19 Березня, 2015
Лекція
Наталія Дзюбенко
Стратегія актуальності: як музею стати потрібним місцевому співтовариству?
19 Березня, 2015
Лекція
Мачей Волосюк
Музей Сучасного Мистецтва у Варшаві. Радикальна музеологія
20 Березня, 2015
Лекція
Юрій Кручак
Архітектура Можливостей
21 Березня, 2015
Воркшоп
Юлія Костерєва
Локальне – нове глобальне
22 Березня, 2015
Робоча сесія
Микола Скиба
Музей як оповідач історій
23-27 Травня, 2015
Робоча сесія
Олексій Радинський
Що таке суспільство?
12-16 липня, 2015
Семінар
Яна Салахова і Ніна Ходорівська
Театр для Діалогу
26-30 липня, 2015
Робоча сесія
Габріела Булішова і Марк Айзек
Фестиваль памяти
7-11 серпня, 2015
Робоча сесія
Дата Чігхолашвілі і Ніні Палавандішвілі
Їжа як інструмент соціальної взаємодії
21-25 серпня, 2015
Робоча сесія
Юрій Кручак і Юлія Костерєва
Музей як творець сенсів
17-21 вересня, 2015
Виставка
В центрі спільноти
27 вересня – 29 жовтня, 2015

Виставка

Мелітопольський Краєзнавчий Музей
27 вересня – 29 листопада, 2015

Виставка В Центрі Спільноти є результуючим етапом однойменного проекту, ініційованого платформою Відкритий Простір (Київ, Україна), Мелітопольським краєзнавчим музеєм (Мелітополь, Україна) і Музеєм сучасного мистецтва у Варшаві (Варшава, Польща). Головною метою якого була спроба виявлення ефективної моделі соціально орієнтованої культурної організації та випробування окремих аспектів даної моделі в стінах Мелітопольського краєзнавчого музею.

З травня по вересень 2015 в музеї пройшла серія сесій спрямованих на встановлення прямих відносин між музеєм і локальною спільнотою і залучення якомога ширшої аудиторії в процес вивчення зв’язків між розвитком культурних установ та розвитком суспільства. Відвідувачі стали безпосередніми учасниками процесу переосмислення ролі музею в житті спільноти, а також власної ролі у становленні та розвитку інституції. За результатами сесій були зібрані різноманітні матеріали від діаграм зв’язків, відео та фото документації, що ілюструють творчий процес сесій, до мистецьких об’єктів, створених як запрошеними експертами, так і самими учасниками.

Серед робіт, які представлені на виставці, варто відзначити частини, запропоновані учасниками – фотографічні роботи, що представляють альтернативу постійній експозиції музею. Ці матеріали поряд з архівними документами з особової справи музею, що розповідає про його історію, сформували наратив виставки.

Exhibition - "At the heart of the community"

Вибрані роботи

Габріела Булішова
і Марк Айзек
МЕМОРІЯ
Фотографія, 2015
У серпні 2015 року Марк Айзек та Габріела Булішова працювали в єдиній в Україні виправній колонії для жінок віком від 14 до 20 років, яка розташована поблизу Мелітополя. Проект під назвою ``Меморія`` зосередився на важливих спогадах жінок, які проживають у виправній колонії. Для 13 жінок-учасниць були створені диптихи, що містять портрет кожної особи та зображення місця, предмета, фотографії або одягу, особливо важливих для їхньої пам'яті. Жінки також давали інтерв'ю щодо об'єкта, який вони обрали, і їх пояснення включені на виставці як текст.
Ларіон Лозовий
Фотографія, 2015

Інтерв’ю

Музей – це про людей
Юрій Кручак
і Юлія Костерева
30 Жовтня, 2015
Музей – наче радянський завод з виробництва культури
Денис Мірошник
15 Жовтня, 2015
Змінити музеї може чесна конкуренція
Михайло Сажнєв
25 Жовтня, 2015
Музей. Шанс на перезавантаження
Мачей Волосюк
5 Листопада, 2015

Публікація

Publication - "At the heart of the community"

Тексти та інтерв’ю, зібрані в цьому виданні, належать експертам проекту, що проводили лекції та воркшопи в краєзнавчому музеї (Мелітополь) з травня по вересень 2015 року, а, також членам місцевої громади, які були присутні на цих подіях.

Автори розмірковують про поточний стан закладів культури в Україні в цілому та стан краєзнавчого музею (Мелітополь), зокрема. Всі вони сходяться на думці, що реформування таких інституцій є актуальним завданням.

Видавець: Музей сучасного мистецтва у Варшаві
За редакцією: Юлії Костерєвої, Юрія Кручака, Каті Щеки
Опубліковано: Варшава, 2015
Мова: англійська, українська
Подробиці: Softcover, 199 сторінок
ISBN: 978-8364177330
Категорія: Книга
Дизайн: Емілія Обрзут

Команда

ІРИНА СКЛОКІНА
Живе та працює у Львові, Україна
Історикиня, дослідниця Центру міської історії Центрально-Східної Європи (Львів). Захистила кандидатську дисертацію про офіційну радянську політику пам’яті про нацистську окупацію України на прикладі Харківщини. Закінчила Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна (спеціальність історія України). Працювала в Харківському національному університеті ім. В.Н.Каразіна та Східному інституті українознавства імені Ковальських (Харків). Членкиня Харківського історико-філологічного товариства. У Центрі міської історії Центрально-Східної Європи дослідження Ірини Склокіної стосується історичної спадщини, зокрема у фокусі її вивчення – індустріальна та радянська спадщина Харкова та Львова.

 

МИКОЛА СКИБА
Живе та працює у Києві, Україна
Директор і співзасновник ГО «Агенція культурних стратегій» , учасник платформи «Культура 2025», фахівець із креативної економіки. Закінчив історичний факультет Київського Національного університету ім. Т.Шевченка (2001 р.) та аспірантуру за фахом «етнологія». Досліджує процеси соціокультурних трансформацій українського суспільства та культурні коди економіки. Як експерт з культурної політики відстежує динаміку зміни цінностей та їх вплив на розвиток суспільства. Здійснює аналіз розвитку музейної сфери і процесів формування креативної економіки та сектору творчих індустрій.

 

ОЛЕКСІЙ РАДИНСЬКИЙ
Живе та працює у Києві, Україна
Документаліст та публіцист. Він є членом Центру Дослідження Візуальної Культури, заснованого в Києві у 2008 році. З 2011 року він є редактором українського видання журналу “Political Critique”. Його тексти були опубліковані в журналі е-flux та в публікаціях Soviet Modernism 1955-1991: Unknown Stories; Post-Post-Soviet?: Art, Politics, and Society in Russia at the Turn of Decade; Sweet Sixties: Spirits and Specters of a Parallel Avant-Garde; and others.; та інші. Його останні фільми включають Інцидент у Музеї (2013) та Інтеграції (2014).

 

НІНА ХОДОРІВСЬКА
Живе та працює у Києві, Україна
Дослідниця культури, журналістка. Закінчила Києво-Могилянську академію за спеціальністю “Культурологія”. Має диплом магістра перфоманс-дослідження університетів Хельсінкі (Фінляндія) та Уоріка (Британія). Учасниця громадського об’єднання «Театр для діалогу».

 

ЯНА САЛАХОВА
Живе та працює у Києві, Україна
Координаторка мережі «Ініціатива Розмаїття». Джокер «Театру для діалогу», що працює за методикою «театру пригноблених». Фахівчиня з боротьби з расизмом і ксенофобією з Представництва в Україні Міжнародної організації з міграції (МОМ).

 

ГАБРІЕЛА БУЛІШОВА
Живе та працює у Вашингтоні, США
Фотографка-документалістка і художниця. Випускниця Національного інституту вищої освіти Колумбійського університету в Нью-Йорку. У своїй роботі основну увагу приділяє невисвітленим та проігнорованим історіям, що стосуються маргінальних груп населення у всьому світі та в США. Булісова отримала численні визнання та нагороди, в тому числі: The National Press Photographers Association’s Short Grant, Winner of the 2013 Sondheim Prize, Open Society Institute’s Moving Walls 18, The Aperture Portfolio Review Top Tier Portfolios of Merit, A CEC ArtsLink Projects grant, The PDN Annual Photography Competition Winner, The CANON “Explorer of Light” award.

 

МАРК АЙЗЕК
Живе та працює у Вашингтоні, США
Мультимедіа художник. Магістр мистецтв Digital Arts (2007 р.). Навчався в The Corcoran School of Art + Design and the Smithsonian Institution, The Maryland Institute College of Art in Baltimore. Свою роботу він зосереджує на питаннях занурення людей в електронні засоби масової інформації та їхніх спробах розвинути свою справжню ідентичність. Його роботи були виставлені в галереях у США та за кордоном.

 

ДАТА ЧІГХОЛАШВІЛІ
Живе та працює у Тбілісі, Грузія
Отримав ступінь бакалавра гуманітарних наук в історії, політиці і культурі в Університеті Грузії (Тбілісі) і ступінь магістра в галузі соціальної антропології в університеті Единбургу. В даний час Дата є аспірантом в області антропології Тбіліського державного університету імені Івана Джавахішвілі. З 2012 року Дата є членом GeoAIR, ініціативи сучасного мистецтва і резиденції в Тбілісі, Грузія. Чігхолошвілі працює на кордонах практик соціальної антропології та сучасного мистецтва, вивчаючи зв’язок між ними через теоретичні дослідження і художньо-соціальні проекти. Його основний інтерес пов’язаний з візуальною та міської антропологією, етнографією, соціально-орієнтованими художніми практиками, громадськими місцями, пам’яттю, міграцією, і фудвейс – деякі з цих тем зазвичай перетинаються в його партисипативних проектах.

 

НІНІ ПАЛАВАНДИШВИЛИ
Живе та працює у Тбілісі, Грузія
Кураторка. Закінчила факультет суспільних і промислових комунікацій в Університеті мистецтв в Берліні. В 2006 році Ніні приєдналася до ініціативи GeoAIR. Через свої проекти Ніні досліджує соціальний і політичний контексти і їх інтерпретації в сфері культурного виробництва і сучасного мистецтва. Вона зацікавлена художніми практиками, які дають інноваційні форми і знаходять спільну мову, на якій можна говорити про політичні та соціальні питання.

 

ЮРІЙ КРУЧАК
Живе та працює у Києві, Україна
Художник, куратор, співзасновник ініціативи Відкритий простір (Open Place). Перформативні роботи Юрія Кручака в публічному просторі трансформують глядачів у акторів, створюючи спільноту, що складається з художника і глядача, чиї поведінка й взаємодія слугують для інтерпретації та виявлення соціальних структур у міському середовищі.

 

ЮЛІЯ КОСТЕРЄВА
Живе та працює у Києві, Україна
Художнця, співзасновниця ініціативи Відкритий простір (Open Place). В своїх роботах Юлія звертається до «буття» покинутих об’єктів, просторів і територій та потенціалу їх подальшого використання. Вона зацікавлена дослідженням взаємовідносин людини і матеріального світу через художні практики.

 

МИХАЙЛО САЖНЄВ
Живе та працює в Мелітополі, Україна
Викладач Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького. Михайло працює на природничо-географічному факультеті, на кафедрі туризму, соціально-економічної географії та краєзнавства.

 

ДЕНИС МІРОШНИК
Живе та працює в Мелітополі, Україна
Викладач, який давно цікавиться філософією, релігією, культурою, археологією, історією, буддизмом – останнє формує його стиль життя протягом останніх 15 років.

 

МАЧЕЙ ВОЛОСЮК
Живе та працює в Варшаві, Польща
Закінчив факультет Культурні дослідження Центральної та Східної Європи в Варшавському університеті. Сфера його інтересів це масова культура в СРСР і її вплив на соціальні відносини. Мачей в даний час працює в Музеї Сучасного Мистецтва у Варшаві, Польща.

 

КАТЯ ЩЕКА
Живе та працює в Варшаві, Польща
Фахівчиня з колекціонування, культурна менеджерка і кураторка, на даний час працює в Музеї сучасного мистецтва у Варшаві, Польща. Закінчила Варшавський університет (MA Британські дослідження) та Інститут мистецтв Sotheby (MA Мистецтво та Декоративне мистецтво).

Партнери